- Her er alt lagt til rette for både ansatte og brukere. Vi gleder oss til å flytte inn her før jul, sier hun.
Det er lenge siden vedtaket om å bygge nytt avlastningssenter ble fattet, men nå er det endelig på plass.
- Det har vært verdt ventetiden, når man ser hvor bra det blir.
Plass til flere
Tilbuder er tilpasset barn og unge fra null til 18 år med funksjonsnedsettelser.
- Med det nye bygget får vi også muligheten til å ta inn noen nye barn og ungdommer. Dermed er behovet i kommunen dekket. Det er vi veldig glade for, sier Granstrøm.
Det nye senteret får 12 avlastningsplasser, mot åtte, som man hadde tidligere.
- Per i dag er det 30 familier som benytter seg av institusjonsplassene. I tillegg har vi 25 private.
Tilrettelagt
Bygget er på totalt 1.400 kvadratmeter, og ligger et steinkast fra nye Mørkved skole. Det er en forsterket skole hvor mange av barna er elever.
- I tillegg vil vi kunne glede oss over uteområdet deres utenom skoletid.
Avlastningssenteret får ti soverom fordelt på to avdelinger, med tilhørende bad. Det er takheis i alle rom.
- Vi har også to egne leiligheter med egen inngang. Barneboligene er tenkt for de som er her aller mest. Enkelte barn bor hos oss 70-80 prosent. I leilighetene har de da eget kjøkken, stue, soverom og stort bad.
Sanserom og terapibaderom kommer også på plass. Ute anlegges både urtehage og område med lekeapparater.
- Med bedre plass kan vi også drive foreldreveiledning og ha møter i egne lokaler. Dette blir utrolig bra. Vi er stolte, sier Granstrøm.