Det kommer fram i en pressemelding fra Ringsaker kommune tirsdag.
For ved utgangen av 2022 hadde kommunen 35.475 innbyggere, mot 35.073 ved inngangen til året.
– Slike tall har vi ikke vært i nærheten av før. En netto årsvekst på 402 er rett og slett fantastisk, sier en strålende fornøyd ordfører Anita Ihle Steen.
– Vilje og hard prioritering
Kommunen skriver videre i pressemeldingen at selv om flyktningstrømmen fra Ukraina og arbeidsinnvandring er en del av forklaringen på veksten, viser tallene at Ringsaker har en stor positiv netto tilflytting fra andre kommuner.
– Det vi ser er at flere ønsker å bo i Ringsaker, og tilflyttingen har vært økende over flere år. Samtidig har antallet som flytter ut holdt seg relativt stabilt. Vårt forrige «toppår» i befolkningsvekst var i 2011, da innbyggertallet økte med 349. Den rekorden er nå ettertrykkelig slått, sier Ihle Steen.
Hun mener at denne utviklingen ikke kommer av seg selv, og at det framover blir «svært viktig» å gjøre Ringsaker så attraktivt at færrest mulig flytter ut og at flere flytter inn.
– Vi må videreføre strategien og jobbe for vekst hver dag. Vi må satse på tiltak som gjør oss attraktive for bosetting, bedrifter og besøk, i et tett samspill med næringslivet. Det krever vilje og hard prioritering, men er helt avgjørende for å sikre muligheter for at Ringsakersamfunnet skal kunne utvikle seg videre, sier Ringsaker-ordføreren, ifølge pressemeldingen.
– Helt avgjørende
Tallene viser at det også var vekst i folketallet i de andre kommunene i Mjøsregionen, samt Elverum.
I Hamar økte folketallet med 383 innbyggere i løpet av året som var, i Gjøvik ble det 296 flere og i Lillehammer 135.
– Det er viktig at Mjøsregionen er attraktiv for tilflytning og næringsliv. Vi har en utfordrende demografi, og det er helt avgjørende med vekst i innbyggertall for å kunne stimulere til videre utvikling framover, mener Anita Ihle Steen.